Blijvend groene parkeerplaats Eindhoven
Intensief gebruikt en toch blijvend groen. Hoe dan? Dit parkeerplein in Eindhoven bewijst dat blijvend groene parkeerplaatsen mogelijk zijn. Het geheim zit hem in de opbouw èn in de aanleg.
Parkeerplaats woon- en zakelijk verkeer
De afgelopen jaren voerde Eindhoven veel herinrichtingswerkzaamheden uit, gericht op meer groen, waterberging en klimaatvriendelijkere bestrating. Rond de jaarwisseling 2024/2025 is in Woensel-Noord deze parkeerplaats door aannemer De Krom aangepakt. Rondom het parkeerplein zijn veel bedrijven gevestigd, zoals bouwmarkten, sportscholen en kantoorgebouwen. Er is dus veel autoverkeer met zowel woon- als zakelijke bestemming. Ondanks intensief gebruik is het parkeerplein nog steeds mooi groen.
Hoe is het aangelegd?
Grastegelfundatie
Onder deze parkeerplaats bestaat de fundatie uit twee producten, te weten BVB Urban Grastegelfundatie 70-45 en BVB Urban Grastegelfundatie 60-40.
De grootste fractie is gebruikt als onderlaag en is geschikt voor personenverkeer en zware belasting zoals vrachtwagens. Het product bevat een natuurlijke bemesting en heeft een hoge wateropnamecapaciteit. Daarbovenop ligt een vlijlaag van de 60-40 fractie. Dit is geschikt als onderlaag voor grastegels, waarop personenverkeer rijdt en parkeert. Het bevat natuurlijke opstartbemesting en is makkelijk te verwerken.
Grastegelsubstraat met graszaad
De grastegels bovenop de fundatielagen worden afgevuld met speciaal grastegelsubstraat, dat vooraf is doorgemengd met het gewenste graszaad. Hierdoor kan het graszaad op alle hoogtes in de tegel worden verwerkt. Zo groeit de grastegel snel dicht, blijft hij groen en is hij beter bestand tegen periodes van hitte en droogte. Door de opbouw van het substraat is het product langdurig waterdoorlaatbaar, waardoor plasvorming en dichtslibben wordt voorkomen.
Laat licht zijn werk doen!
Geduld is een niet te miskennen onderdeel van het succes van groene parkeerplaatsen. Na aanleg heeft een parkeerplaats tijd nodig om het graszaad te laten ontkiemen. Gras heeft licht nodig, dus als er direct na aanleg veel auto’s op worden geparkeerd, krijgt het gras een minder goede start. Belangrijk is dus om de parkeerplaats even ‘op adem’ te laten komen voordat er daadwerkelijk op geparkeerd wordt. Meer over het succes van een groene parkeerplaats staat in onderstaand artikel!
Ook groene parkeerplaatsen in uw gemeente?
Dat kan! Voor ieder bodemtype is een oplossing. Bespreek met Thijs Breugom de mogelijkheden binnen uw gemeente.
Thijs Breugom
Adviseur groen parkeren & landscaping substraten